Lokaty bankowe są wybierane za zwyczaj ze względu na bezpieczeństwo, jakiego nie gwarantują inne inwestycje oraz możliwość oszczędzania połączoną z mnożeniem kapitału. Jednak wybór najlepszej lokaty nie należy do najłatwiejszych i każdy kto chce powierzyć swoje pieniądze w bankowy depozyt powinien zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą mu znaleźć ofertę dla siebie.konto bankowe

Oprocentowanie

Wyróżniamy lokaty z oprocentowaniem stałym i zmiennym. Oprocentowanie stałe to takie, które nie zmienia się przez cały okres trwania depozytu. Wybierają je osoby, które nie lubią ryzyka i chcą bezpiecznie ulokować swoje pieniądze. Natomiast na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem można zarówno stracić jak i zyskać o wiele więcej niż na tradycyjnej, ze stałą stopą oprocentowania.

Oczywiście decydując się na lokatę, najlepiej wybrać tę z możliwie największym oprocentowaniem. Warto w tym celu prześledzić aktualne rankingi lokat i oferty banków.

Czas trwania umowy

Pod względem czasu trwania, lokaty dzielimy na krótko- i długoterminowe. Długoterminowe trwają przynajmniej rok i zwykle gwarantują stałe oprocentowanie. Nie pierwszy rzut oka to lokaty krótkoterminowe mogą wydawać się korzystniejsze, ponieważ w większości ofert są wyżej oprocentowane. Jednak w rzeczywistości bardziej opłaca się wpłacać pieniądze na lokaty długoterminowe. Jeśli jesteśmy pewni, że kwota, którą chcemy ulokować w banku nie będzie nam potrzebna w ciągu najbliższych lat to warto podpisać umowę na dłużej niż rok.

Rodzaj lokaty

Lokaty dzielą się na wiele typów, z którymi warto dokładnie się zapoznać przed podpisaniem umowy. Wybranie odpowiedniego dla siebie rodzaju lokaty ułatwi dalsze poszukiwania banku i pasującej nam oferty. Dokładny podział rodzajowy lokat jest dostępny na Ranking lokat bankowych marzec 2013.

Banki kuszą klientów wysokimi oprocentowaniami i dobrymi warunkami umowy, ale warto pamiętać, że bank bankowi nierówny i przed wybraniem placówki, w której ulokujemy swoje pieniądze warto zapoznać się z aktualnymi ofertami banków i rankingami lokat, które bez większych problemów można znaleźć w sieci. Oprócz tego warto rozmawiać ze znajomymi, którzy wcześniej zakładali jakieś lokaty i mają doświadczenia z bankami lub z doradcami, którzy z pewnością wyjaśnią nam wszystkie niejasności w ofertach banków lub rodzajach lokat.