O tym, że chowanie pieniędzy do skarpety jest mało opłacalne, wie już chyba każdy. W takim wypadku trzeba szukać innego rozwiązania, prawda? Jednym z nich są oczywiście lokaty bankowe. Nasze pieniądze są na nich bezpieczne, a my dostajemy na piśmie, że w konkretnym terminie dostaniemy je z powrotem. Co ważne, po tym czasie otrzymamy również odsetki, czyli bank zapłaci nam za to, że mógł na nich operować. Wszystko to wydaje się z pozoru piękne, ale niekoniecznie takie jest. Nie wszystkie banki są uczciwe. Oferowane przez nich depozyty są często dla klientów nie opłacalne. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając lokatę bankową.

Jak zyskać na lokacie?

Wybierając konkretny depozyt bankowy, powinniśmy mieć na uwadze wiele jego aspektów. Do najważniejszych z nich należą:

Oprocentowanie

Powinno być one jak najwyższe, dzięki temu zyskamy dużo pieniędzy.

Czas trwania

Nie ma co ukrywać. Im dłuższy czas trwania lokaty bankowej, tym więcej zyskamy. Wybierając jednak czas jej trwania, powinniśmy kierować się jednak naszymi możliwościami finansowymi. Jeśli dana suma pieniędzy nie będzie nam potrzebna przez kilka lat, ponieważ są to na przykład pieniądze dziecka z komunii albo chrztu, powinniśmy oddać je bankowi na lokatę trwającą rok, dwa, a nawet więcej. Jeśli jednak pieniądze te mogą być nam potrzebne za jakiś czas warto wybrać depozyt, który trwa trzy miesiące albo pół roku. Większość banków w momencie nagłego przerwania lokaty nie wypłaci nam żadnych zarobionych odsetek! Warto więc określić, na jak długo możemy powierzyć je bankowi.

Kapitalizacja odsetek

Pod tym pojęciem kryje się częstotliwość, z jaką bank dopisuje odsetki do całkowitej sumy naszego depozytu. Im będzie to następować częściej, tym więcej uda nam się zarobić, ponieważ odsetki będą naliczane od większej kwoty. Kapitalizacja odsetek następuje zazwyczaj kwartalnie bądź rocznie.

Odnawialność

Ważne jest również to, na jakich warunkach nasza lokata może być odnowiona. Zazwyczaj oferty banku są dużo gorsze niż te, które oferowano nam pierwszy raz. W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana banku.

Klauzule

Nim podpiszemy umowę, powinniśmy ją bardzo szczegółowo przeczytać, może być ona pełna kruczków, które spowodują, że nasza lokata przyniesie nam więcej szkód niż korzyści. Podsumowując, wybierając lokatę, powinniśmy mieć na względzie wiele rzeczy, do najważniejszych z nich należą bez wątpienia: oprocentowanie oraz czas jej trwania.

Więcej informacji znajduje się tutaj.