Zakup pierwszego mieszkania to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka, tym bardziej, że w Polsce wiele osób kupuje mieszkania lub domy na całe życie. Z tego właśnie powodu najczęściej kupowane mieszkania mają trzy pokoje i około 60 m2. Niestety młodych osób zazwyczaj nie stać na poniesienia takiego wydatków, który często wynosi ponad 300 tysięcy złotych w dużych miastach takich jak Wrocław czy Kraków. W Warszawie takie mieszkanie to wydatek rzędu nawet pół miliona złotych.pieniadze

Zawsze można skorzystać z kredytu hipotecznego o ile posiada się wystarczającą zdolność kredytową. Jednak wraz z kolejnymi zmianami dotyczącymi wymogu posiadania wkładu własnego również dostępność kredytów mieszkaniowych stopniowo będzie spadać. Oczywiście powstają programy typu Mieszkanie dla Młodych, które jednak są niedoskonałe i wiele osób z nich nie skorzysta. Jedni ze względu na niespełnienie wymogów, a inni z powodu niechęci do programów pomocowych Państwa.

W takiej sytuacji wiele osób, które kiedykolwiek będą chciały kupić mieszkanie stanęło przed koniecznością oszczędzania. Z pewnością znajdą się osoby, które postawią sobie za cel zebranie kwoty niezbędnej na zakup mieszkania, zaś inni ograniczą się do zebrania kwoty minimalnego wkładu własnego.

Przy założeniu chęci zakupu mieszkania za 300 tysięcy złotych obecny minimalny wkład własny to 15 tysięcy złotych. Do zebrania takich kwot możemy wykorzystać lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Lepiej nie podejmować się bardziej ryzykownych inwestycji, ponieważ grożą utratą sporej części kapitału, który przeznaczony jest na zakup mieszkania, a więc przede wszystkim powinien być ulokowany bezpiecznie.

Lokata powinna posłużyć do ulokowania już posiadanych oszczędności tak aby pracowały na odsetki od pierwszego dnia podjęcia decyzji o oszczędzaniu na wkład własny. Oprocentowanie lokat to obecnie średnio 2-3% w skali roku. Jednak w przypadku oszczędzania na mieszkanie o wiele ważniejsze są te pieniądze, które odłożymy na ten cel niż odsetki jakie przyniesie nam lokata, co nie zmienia faktu, że powinniśmy szukać najlepszej lokaty tak aby zmaksymalizować korzyści wypływające z ulokowania pieniędzy w banku.

Kolejnym krokiem powinno być założenie konta oszczędnościowego na, które każdego miesiąca będziemy przelewać pieniądze z naszego konta osobistego. Ze zgormadzonych na nim pieniędzy sukcesywnie możemy zakładać kolejne lokaty bankowe, które są wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Aby mieć pewność, że korzystamy z najlepszych dostępnych na rynku lokat powinniśmy śledzić ranking lokat w którym znajdziemy zestawienie najlepszych ofert na rynku.

Takie działanie pozwoli nam maksymalizować nasze oszczędności, dzięki czemu szybciej odłożymy pieniądze niezbędne do zakupu mieszkania. Ze względu na krótki horyzont czasowy takich oszczędności najważniejsze będą kwoty oszczędzone, dlatego oprócz wybrania najlepszej lokaty równie ważne jest stworzenie budżetu domowego i systematyczne realizowanie założonego planu.