Konto oszczędnościowe jest proponowane przez bank jako produkt dodatkowy do konta osobistego. Z założenia rachunek osobisty ma służyć do dokonywania bieżących operacji, takich jak wypłaty gotówki, płacenie kartą czy przelewy, zaś konto oszczędnościowe tylko do pomnażania pieniędzy. Jednak coraz częściej pojawiają się promocje bankowe, które oferują oprocentowanie środków także na koncie osobistym, tym samym eliminując konieczność otwierania konta oszczędnościowego.

Oprocentowanie konta oszczędnościowegoAdding To Savings

Konta oszczędnościowe nie są wysoko oprocentowane, gdyż najczęściej oferują 2 lub 3 % w skali roku. Jednak gdy posiada się konto osobiste darmowe, na którym środki w ogóle nie są oprocentowane, dodatkowe konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem do osiągnięcia zysków z nadwyżki środków. Każdego miesiąca można wygospodarować choćby niewielką kwotę i przelewać ją z konta osobistego na oszczędnościowe, i tym samym po pewnym czasie nie tylko odłożyć całkiem sporą sumkę, ale również zarobić na odsetkach. Jeśli ktoś jednak zamierza otworzyć konto osobiste, powinien sprawdzić najnowsze promocje w banku, które oferują rachunek osobisty z oprocentowaniem. Takich ofert pojawia się coraz więcej, które na dodatek obiecują wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe. Wówczas zakładanie dodatkowego konta przeznaczonego na oszczędzanie wydaje się bezcelowe.

Ograniczenia konta oszczędnościowego

Z powyższego akapitu wyraźnie wynika kiedy warto otworzyć konto oszczędnościowe, a kiedy nie. Jeśli jednak okazuje się ono konieczne, warto zdawać sobie sprawę, że z jego posiadania wynikają pewne ograniczenia dotyczące głównie swobodnego dysponowania środkami. Choć najlepsze promocje bankowe na oszczednoscionline.pl dotyczące kont oszczędnościowych obiecują taką swobodę, to jednak tak naprawdę odnosi się ona wyłącznie do możliwości przelewania ich na konto osobiste. Jeśli ktoś ma dostęp do aplikacji mobilnej to w zasadzie może taką operację przeprowadzić w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Jednak bez takiej aplikacji, bądź w przypadku braku dostępu do Internetu sytuacja może się skomplikować. Istotną kwestią jest także to, że do konta oszczędnościowego nie wydawane są karty płatnicze. Ponadto przelewy z tego konta mogą być wykonywane wyłącznie na powiązane z nim konto osobiste, nie ma więc możliwości zapłacenia rachunku lub zapłacenia za zakupy w Internecie bezpośrednio z konta oszczędnościowego.

Jakkolwiek te ograniczenia mogą się wydawać mało atrakcyjne, to jednak konto oszczędnościowe jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla posiadaczy tzw. darmowych kont internetowych, które przeważnie nie są oprocentowane.