Każdy powinien posiadać oszczędności, a gdy realizujemy ten cel zaczynamy się zastanawiać czy trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym, czy tez lepiej jest wybrać lokatę bankową. Oba te produkty bankowe mają zarówno plusy jak i minusy, dlatego zanim wybierzemy konkretny produkt należy poznać zasady funkcjonowania konta i lokaty.

Background Of Polish Banknotes And Coins

Konto oszczędnościowe.

Jest to typ konta, które śluzy do oszczędzania i pomnażania oszczędności. Konta oszczędnościowe są oprocentowane, najczęściej z kapitalizacja miesięczną. Niestety konto oszczędnościowe jest zazwyczaj nisko oprocentowane i trudno trafić tutaj na jakąś doskonałą ofertę, dzięki której uzyskamy ponad przeciętne zyski. Zaleta kont oszczędnościowych jest ich elastyczność. Możemy wpłacać pieniądze, kiedy chcemy i ile chcemy bez określonych limitów czy też narzuconych kwot. Dzięki temu możemy oszczędzać wtedy, gdy nam to pasuje i cały czas mamy dostęp do naszych środków.
Banki chcąc zarabiać na kontach oszczędnościowych wprowadziły pewne opłaty, których można uniknąć, jeśli będziemy rozważnie postępować. Opłaty dotyczą zazwyczaj przelewów oraz wypłat powyżej określonego w umowie limitu. Zazwyczaj możemy dokonać jednej wypłaty oraz jednego przelewu z konta oszczędnościowego, a każda kolejna transakcja to koszt od 5 do nawet 15 złotych. Polecamy zapoznać się z rankingiem –porównanie rachunków oszczędnościowych luty 2015

Lokata bankowa.

Lokaty bankowe zazwyczaj SA lepiej oprocentowane i często można trafić na jakaś specjalną ofertę, na której możemy sporo zarobić. Lokata bankowa jest związana z koniecznością zamrożenia pieniędzy na depozycie, a gdy zechcemy wypłacić pieniądze przed końcem umowy to tracimy całość lub część wypracowanych odsetek. Zarówno jeden jak i drugi produkt może być dobrym narzędziem do oszczędzania. Jeżeli mamy więcej oszczędności to warto rozważyć trzymanie części oszczędności na lokacie, a części na koncie oszczędnościowym. W ten sposób do określonej kwoty mamy dostęp cały czas, gdy pieniądze na lokacie są zamrożone. To daje większe zyski oraz możliwość skorzystania z części pieniędzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.