Wśród klientów banków, którzy zgłaszają się po kredyty na nowe mieszkanie lub budowę własnego, największą grupę stanowią osoby między trzydziestym a czterdziestym piątym rokiem życia. Powodem tak wysokiego wyniku są specjalne programy rządowe, które wspomagają młode małżeństwa w zakupie ich mieszkania – korzystając z takich programów można liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych zniżki podczas zaciągania kredytu, ponieważ kwota ta pokrywana jest ze środków państwa.

Nie każdy korzystaa house stands on geldm,Ã??Ã??Ã??Ã?£ coins and a blue

Ponieważ jednak warunki uzyskania takiego kredytu wymagają, by wnioskowały o nie głównie małżeństwa (mają najwyższą zniżkę), niektóre osoby nie decydują się na korzystanie z takiej opcji. Wolą skorzystać z innej oferty, którą znajdują np. przeglądając ranking kredytów hipotecznych – link, decydując się na wizytę u doradcy finansowego lub samemu wyszukując oferty na stronach banków. Młodzi korzystają z pomocy na dwa sposoby – biorąc kredy pokrywający całość kosztów ponoszonych przy zakupie mieszkania lub decydują się na kredyt współfinansowany (wnoszą jakąś kwotę własnego wkładu). W tym drugim przypadku wkład własny pochodzi często ze środków zebranych np. na weselu, z własnych oszczędności lub uzyskanych od rodziców. Takie rozwiązanie praktykowane jest najczęściej w mniejszych miejscowościach powiatowych, gdzie rynek mieszkaniowy jest bardzo hermetyczny.

Dlaczego właśnie kredyt?

Współczesny rynek nieruchomości jest dla młodych ludzi dość brutalny – większość osób przed trzydziestką wynajmuje mieszkania, dopiero w późniejszych latach szukając okazji do ich wykupu na własność. Zgromadzone oszczędności są często niewystarczające, by pokryć w całości koszt takiej transakcji, dlatego naturalną koleją rzeczy wydaje się wizyta w banku, aby wziąć kredyt mieszkaniowy. To rozwiązanie szybkie, ekonomiczne i przede wszystkim proste, ponieważ już w ciągu kilku tygodni można się wprowadzić do zakupionej nieruchomości i od razu rozpocząć jej spłatę.

Kredyt polecany jest szczególnie osobom, które mają stałe zatrudnienie i regularne dochody, ponieważ jest to gwarancją, że nie będą miały one problemów ze spłatami rat. Dodatkowym plusem jest… długość okresu kredytowania. Ponieważ jest on rozkładany nierzadko nawet na trzydzieści lat, comiesięczne raty nie są zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu i pozwalają rodzinie normalnie funkcjonować pod względem finansowym. Banki również dość chętnie pozwalają na odraczanie spłaty kredytu, przedłużanie terminu kredytowania i modyfikację wysokości rat.