Masz już dosyć strat finansowych, wynikających z nieudanych inwestycji na rynku papierów wartościowych? A może lepiej już zrezygnować z agresywnych metod pomnażania środków, a w zamian skupić się na bezpiecznym umieszczeniu ich na lokacie? W poniższym artykule spróbujemy przekonać Cię do tego typu rozwiązania.

Background Of Polish Banknotes And Coins
Jakie możliwości zapewnia lokata?

W przypadku lokaty, gromadzone środki nie pozwalają na tak wysokie zyski jak ma to miejsce, kiedy inwestujemy w akcje czy ryzykowne fundusze inwestycyjne. Zyskujemy jednak tym samym niemal całkowitą gwarancję, że zgromadzone oszczędności nie zmniejszą swej wartości. Stanie się tak zwłaszcza dzięki temu, że każda lokata podlega pod bankowy fundusz gwarancyjny NBP. Jednocześnie możemy liczyć chociaż na niewielkie zyski kapitałowe, co zapewnia kilkuprocentowe oprocentowanie lokat. Sięgają one w najlepszym przypadku około 5%, co pozwala uzyskać pewność, że zostanie pokryta bieżąca inflacja. Jeżeli dysponujemy kwotą sięgającą kilkuset tysięcy złotych, wtedy naliczone odsetki na pewno pokaźnie zasilą nasz domowy budżet.
Kiedy warto założyć lokatę?

Założenie lokaty może być wyjątkowo korzystne zwłaszcza w przypadku osób, które miewają skłonności do bieżącego wydawania wszelkich zaoszczędzonych pieniędzy. Kiedy zdecydujemy się na taki właśnie krok, wtedy przekazane bankowi środki zostaną na pewien czas zamrożone, a to oznacza dokładnie tyle, że nie będziemy mogli ich wypłacać. Dzięki temu lokata stanowi doskonały środek na pokusę rozrzutności. Z tych samych powodów, nawet najlepsza lokata nie okaże się korzystnym rozwiązaniem, kiedy zgromadzone środki będziemy chcieli przeznaczać na ważne cele. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się konto oszczędnościowe, które umożliwi jedną wypłatę w miesiącu, bez utraty należnych odsetek oraz konieczności ponoszenia opłat. Zyskamy także możliwość uzupełniania salda o wielokrotne wpływy – lokata marzec 2015
Czy zawsze to wygląda tak kolorowo?

Rodzi się jednak pytanie, czy lokaty na pewno w każdym wypadku będą nam przynosiły zyski. Okazuje się, że wcale nie musi tak być, gdyż nieraz są one dodatkowo obarczone pewnymi opłatami. Jeżeli sprawdzimy wcześniej ranking lokat, wtedy zdołamy się upewnić, czy z ich założeniem nie wiąże się obowiązek otwarcia płatnego rachunku osobistego, kosztownej karty płatniczej, etc.

Porównanie lokat stworzy nam również szansę przejścia na czas do konkurencyjnego banku, kiedy nagle zostaną znacząco obniżone naliczane odsetki. Taka sytuacja ma zwykle miejsce w przypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu.