Rozprawiając na temat lokaty bankowej, musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż oszczędzanie to w dzisiejszych czasach po prostu norma, pewnego rodzaju zabezpieczenie na tak zwane „gorsze czasy”. Nie ma zatem sensu zastanawiać się, czy warto i czy należy oszczędzać. Jest to bowiem sprawa bezdyskusyjna. Tak – trzeba oszczędzać. I bynajmniej nie chodzi o sytuację, w której rezygnujemy z dotychczasowej jakości życia, lecz rezygnowanie z niektórych przyjemności.wrzucanie oszczędności do skarbonki

Kiedy rozpoczynamy oszczędzać…

Kiedy już nagromadzimy pewną kwotę – nawet prozaiczne tysiąc złotych, możemy już ubiegać się o założenie lokaty bankowej. Może dokonać tego każdy pełnoletni klient, który nie jest w świetle prawa osobą ubezwłasnowolnioną. Podsumowując – podjęliśmy już decyzję o tym, iż rozpoczynamy oszczędzanie i nagromadziliśmy już pewien kapitał – co teraz? Warto zastanowić się, jaka forma oszczędzania będzie dla nas odpowiednia. Liczne reklamy zachęcają nas do otwierania tzw. kont oszczędnościowych, ale statystyki i ekonomiczne przeliczenia mówią, iż lokata bankowa zapewnia nam większy zysk niż tego rodzaje konta. Poza tym, konto oszczędnościowe jest pewnego rodzaju subkontem konta głównego, dlatego też mamy do niego „zbyt łatwy dostęp”, aby nie kusiły nas zgromadzone na nim oszczędności. Dodatkowym atutem lokat jest oprocentowanie lokat, dzięki którym na oszczędzaniu zwyczajnie zarabiamy.

Wybór i zakładanie lokaty

Dokonując wyboru lokaty, warto całą sprawę dokładnie przemyśleć, zamiast udawać się do pierwszego lepszego banku. Za pomocą Internetu z łatwością możemy bowiem przeprowadzić porównywanie lokat. Jest to szybki i prosty zabieg, dzięki któremu zdobędziemy wiedzę, która lokata z dostępnych na rynku ofert jest dla nas najkorzystniejsza. Zwykle najlepsze lokaty na rynku wrzesień 2014 to te, które mają najwyższe możliwe oprocentowanie. To od niego w dużej mierze zależy, ile na lokacie zarobimy.

Zakładając lokatę, czyli podpisując stosowną umowę, warto zastanowić się, czy chcemy, aby oprocentowanie było stałe, czy też zmienne.